Jeden svet na školách

Projekcie pre školy sú každoročne súčasťou festivalu Jeden svet, inak tomu nebude ani tento školský rok a ročník.

Teší nás veľký záujem učiteľov a učiteliek prísť za nami do kina so svojimi žiakmi a žiačkami debatovať s odborníkmi na témy premietaných filmov. Minulý rok sa do školských projekcií zapojilo 1213 študenov a študentiek, 69 učiteľov a učiteliek z 24-roch bratislavských škôl.

Dokumentárny film je výborným nástrojom na otvorenie témy, pretože poskytuje zážitok, vedomosti, informácie a emócie, ale hlavne zodpovednosť za otvorenie témy sa prenáša na samotné médium resp. jeho tvorcov.

Každý jeden film otvára debatu o inej citlivej téme, a tak máte tento rok možnosť otvoriť so študentmi a študentkami debatu o občianskej neposlušnosti, aktivizme, nedemokratických režimoch, klimatickej zmene, angažovanosti a odvahe jednotlivcov, krízových oblastiach, migrácii a sociálnych sieťach.

Návšteva filmových projekcií a diskusií zaujímavým a efektívnym spôsobom dopĺňa učivo predmetov etická výchova, občianska náuka, geografia, história, anglický jazyk a spoločensko-vedný seminár.

Projekcie pre školy nielen v Bratislave dopĺňame ponukou metodicko-vzdelávacích materiálov k trom vybraným filmom, ktoré budú aj tento školský rok spolu s filmami k dispozícií na použitie pri výčbe pre učiteľov a učiteľky naprieč Slovenskom. V súčasnosti odoberá naše metodicko-vzdelávacie materiáy vyše 200 slovenských škôl.

Vybrané dokumentárne filmy sú v originálnom znení so slovenskými, alebo českými titulkami a časovo majú do 60 minút. Filmy sú určené pre študentov a študentky stredných škôl, vyšších ročníkov základných škôl a gymnázií. Diskusie s odborníkmi na témy filmov po projekciách trvajú cca. 30 minút, pričom študenti a študentky budú mať možnosť zapojiť sa do diskusie pomocou interaktívneho nástroja Sli.do.

Školské projekcie a diskusie budú prebiehať každé doobedie so začiatkom o 8:15 a 10:00 v pracovných dňoch počas festivalu, 5.11.2020 (štvrtok), 6.11.2020 (piatok), 9.11.2020 (pondelok), 10.11.2020 (utorok), 11.11.2020 (streda). Vzhľadom na aktuálnu situáciu v súvislosti s opatreniami a nariadeniami proti šíreniu vírusu COVID-19, budú projekcie a následné diskusie ONLINE. Prihlásiť sa môžete prostredníctvom tohto záväzného formulára. Po jeho vyplnení budeme účastníkom posielať inštrukcie e-mailom.

„Niekedy takéto dobre zvolené vzdelávacie podujatie dá žiakom viac ako odučených x hodín v škole.“

učiteľka, Hotelová akadémia, Bratislava

„Ponúkaný materiál je veľmi dobrý, Vašu stránku používam pri výuke neustále.“

učiteľka, Základná škola, Leopoldov

„Jeden svet na školách je úžasný projekt, teším sa nový film s metodikou. Ďakujem.“

učiteľka, Gymnázium Ivana Kupca, Hlohovec

Ponuka filmov pre školy 2020  

AKCIA

Action / Iwo Kondefer / Poľsko / 2020 / 38 min. / anglicky, poľsky / slovenské titulky / 14+ 

Skupina mladých ľudí z rôznych krajín sa na neznámom odľahlom mieste pripravuje na „akciu“. V centre pozornosti stoja Belgis z Indonézie a Marek z Poľska, ktorí sa zúčastňujú na výcvikoch, kde sa učia, ako sa utáboriť a ako postupovať pri výraznom znížení telesnej teploty. Kto sú títo ľudia? Aké sú ich ciele a motivácia? Čo chcú dosiahnuť a s akými následkami musia počítať?

Témy filmu: občianska neposlušnosť, environmentálny aktivizmus, záujem o veci verejné 

Alt-right: V utajení medzi pravicovými extrémistami

Undercover in the Alt-Right / Bosse Lindquist / Spojené kráľovstvo / 2018 / 52 min. / anglicky / slovenské titulky / 16`

Patrik Hermansson prenikol medzi pravicových extrémistov v prísnom utajení ako švédsky študent Erik Hellberg. Infiltroval sa do najznámejších ultrapravicových sietí v Spojených štátoch a Spojenom kráľovstve, dokonca aj v rámci násilného konfliktu v Charlottesville. Podarilo sa mu získať usvedčujúce informácie, ktoré vedú až do Bieleho domu. A všetko to zachytil skrytou kamerou.

Témy filmu: pravicový extrémizmus, občianska angažovanosť a odvaha jednotlivca

ČÍNSKY UMELEC V EXILE 

Chinaʼs Artful Dissident / Danny Ben-Moshe / Austrália, Čína, Francúzsko, USA / 2019 / 60 min. / anglicky, francúzsky, mandarínsky / české titulky / 16+

Filmová snímka Čínsky umelec v exile predstavuje príbeh popredného čínskeho politického karikaturistu a pouličného umelca Badiucaa (Pa-tiou-cchaa), ktorý žije v exile v Austrálii. Umelec sa prostredníctvom svojej tvorby snaží vzoprieť čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi a jeho autoritárskemu režimu. Badiucao má jasné ciele: zastaviť prekrúcanie faktov o masakri na Námestí nebeského pokoja, odhaľovať pretrvávajúce porušovanie ľudských práv a bojovať za oslobodenie Hongkongu. S kampaňou cestuje po celom svete. Svoje provokatívne živé umenie prezentuje na rôznych miestach od Sydney až po Berlín, na cestách sa stretáva s kolegami disidentmi. Nájdeme medzi nimi aj priamych účastníkov masakra na Námestí nebeského pokoja, ktorí poskytujú vlastné mrazivé svedectvá. Umelec skrýva svoju tvár pod maskou, aby zostal v anonymite, podobne ako svetoznámy Banksy. Na rozdiel od Banksyho však Badiucao riskuje život svoj aj svojej rodiny, pretože čínska vláda robí všetko pre to, aby jeho tvorbe zamedzila.

Témy filmu: nedemokratické režimy, občianska angažovanosť, sloboda prejavu 

Lepší profil  

Jawline / Liza Mandelup / USA / 2019 / 58 min. / anglicky / české titulky / 14+

Šestnásťročný fešák Austyn Tester je skľúčený jednotvárnym životom vo svojom rodnom meste v štáte Tennessee. V online svete ho však zbožňujú tisícky mladých dievčat. Všetky dychtia po jeho „lajkoch“, pozornosti alebo momente, keď vysloví ich meno. Pre Austyna a jemu podobných by dostatok fanúšikov mohol znamenať cestovný lístok z amerického vidieka do nového života plného bohatstva a slávy. Pre tínedžera to však nie je hračka.

Témy filmu: sociálne siete, dospievanie 

ORCHESTER Z KRAJINY TICHA 

(film prinášame v spolupráci s platformou Film Expanded) 

Orchester z krajiny ticha / Lucia Kašová / Slovensko / 2020 / 30 min. / perzský jazyk, anglický jazyk, slovenský jazyk / slovenské titulky / 14+

Členky prvého afgánskeho orchestra sú vo veku 12 až 18 rokov, v krajine to je vek na vydaj. Sledujeme Marziu – hráčku na husle a cez jej optiku trávime dni na konzervatóriu a v detskom domove, jej realitu a sny. Dievčatá sa pripravujú na koncert v Európe. Prichádzajú na Slovensko, kde sa stane neočakávaná vec, štyri členky orchestra sa rozhodnú utiecť… Citlivý portrét prežívania dospievajúceho dievčaťa nám pomôže pochopiť dôvody prečo utiecť aj prečo v krajine zostať. Podobenstvo so železnou oponou z pred roka ’89 nám afgánsky príbeh dáva zrazu do úplne inej perspektívy.

Témy filmu: krízové oblasti, nedemokratické režimy, migrácia

Film Expanded v r. 2018 založili Matej Sotník, Adam Straka a Roman Pivovarník. Platforma dlhodobo zastrešuje projekt alternatívnej školskej distribúcie a mediálneho vzdelávania Dokument na kolesách, ktorý patrí k najetablovanejším iniciatívam svojho druhu na Slovensku. Stojí za koncepciou a produkciou diskusno-vzdelávacích formátov Hrdinovia medzi nami, Mečiar na školách či Spýtaj sa vašich 89.

Partneri

Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá Človek v ohrození n. o.

Táto webová stránka bola vytvorená a je prevádzkovaná s finančnou podporou Európskej únie. Za jej obsah je výhradne zodpovedná organizácia Človek v ohrození n.o., pričom nemusí nutne reprezentovať pohľad Európskej únie.

Zuzana Mathernová
Koordinátorka projektu Jeden svet na školách
zuzana.mathernova@clovekvohrozeni.sk

Viac filmov a metodicko-vzdelávacích materiálov nájdete na: www.globalnevzdelavanie.sk

COVID-19 informácie pre školy – Vzhľadom na aktuálnu situáciu v súvislosti s opatreniami a nariadeniami proti šíreniu vírusu COVID-19, budú projekcie a následné diskusie ONLINE.