TIENE BEZ SLNKA

Sunless Shadows

Skupina dospievajúcich dievčat si v iránskom nápravnovýchovnom ústave pre mladistvých odpykáva trest za vraždu otca, manžela alebo iného mužského člena rodiny. Filmár Mehrdad Oskouei nadviazal s týmito väzenkyňami nevšedný vzťah, pozoroval ich úprimné rozhovory a hravé interakcie. Ony sa mu postupne zdôverujú a odhaľujú následky a niekedy aj príčiny svojho hrozného konania. 

Réžia

Mehrdad Oskouei / Irán, Nórsko / 2019 / 74 min.

Jazyk

perzsky

Titulky

anglicky

Téma

Politické režimy, Vzťahy

Ďalšie filmy

VTÁČATÁ

Film Vtáčatá je plný frustrácie jednej generácie Škótov sklamaných prísľubmi spoločnosti. Očami Gemmy, budúcej matky, stojacej na prahu dospelosti, sledujeme upadajúce oceliarske mesto. Na mieste, kde máte iba dve životné vyhliadky – „buď vás nabúchajú, alebo zavrú do väzenia“ –, bojuje Gemma v násilnom prostredí, ktoré ju obklopuje, o kúsok nehy a porozumenia. 

SÓLO

Martín P. je mladý argentínsky klavírny virtuóz a skladateľ, ktorý strávil posledné štyri roky života v ústave pre duševne chorých El Borda v Buenos Aires, najväčšom psychiatrickom zariadení v Latinskej Amerike. Detský hudobný génius a najsľubnejší talent svojej generácie sa teraz pokúša nájsť spôsob, ako prekonať svoje psychiatrické ochorenie a vrátiť sa do života vonku za múrmi sanatória i na koncertné pódiá, zatiaľ čo pracuje na novej skladbe Enfermaria. Film Sólo rozpráva výnimočný a zároveň univerzálny príbeh o posadnutosti tvorbou a dokonalosťou, opisujúci evolúciu ľudskej bytosti, ktorá čerpá silu zo svojej citlivosti. 

VYĽUDNENÉ

Ceny nájmov v mestách na celom svete raketovo stúpajú, no príjmy nie. Film Vyľudnené nás zoznamuje s novým typom anonymného domáceho, s mestami, kde sa už takmer nedá žiť, a so stupňujúcou sa krízou, ktorá nás všetkých ovplyvňuje. Nejde tu o džentrifikáciu, ale o úplne iné monštrum. Dokument sleduje osobitnú spravodajkyňu OSN pre primerané bývanie Leilani Farha, ktorá cestuje po …

Festival finančne podporil

Partneri

Hlavní mediálni partneri

Mediálni partneri